poniedziałek, 30 grudnia 2013

Które środowisko w Polsce jest najlepiej ubrane?

Z elegancją możemy utożsamiać w Polsce kilka grup. Nie z powodu dużej ilości znawców, lecz najczęściej społecznego przymusu, dzięki ktoremu muszą na siebie wkładać garnitur i inne eleganckie odzienia. Co to za grupy:
-politycy- zwani inaczej pożal się Boże
-dziennikarze- najczęściej doświadczenia, a może doświadczani w USA, stąd te worki udające garnitury
-biznesmeni- co raz lepiej, chociaż krawaty do koszul z krótkimi rękawami cały czas spotykane
-duchowni- pominiemy, nie zajmujemy się tu szeroko pojmowanymi pomponami kościelnymi
-gwiazdy- celebryci- Hollywood który się stoczył, zaczyna odbijać w górę, nasze gwiazdy jeszcze się staczają.
Zatem zwycięzcą uważam zdecydowanie polską szlachtę i magnatów.
Hrabianka Patrycja Sobiańska z hrabią Mikołajem Reyem

Szału może nie ma, ale tragedii z pewnością też nie.



sobota, 28 grudnia 2013

Koło Polskie

Kiedyś godnie nas reprezentowano,choć, pozal się Boże, w jakich okolicznościach!

ROK 1862
Nie tylko surduty, ale i czakmarę widać.

Krótkie rozważania nad przemijaniem czasu

Dzisiejsza elegancja wywodzi się z XIX wieku. Garniturty, smokingi, fraki...
Oczywiście, sam XIX wiek bardzo ciekawie się zmieniał. Poza tym, że na głowach królował cylinder, pod szyją, chustka zamieniała się powoli w krawat... Obcisłe spodnie, stawały się luźniejsze. Fraki jeździeckie w końcu rzucono, na rzec surdutów, dalej żakietów. Epoka napoleońska przerodziła się w epokę wiktoriańską, by potem, z pełni barw krolujących na codzień i co wieczór, przemienić się w epokę edwardiańską, bardzo konserwatywną, uregulowną, ale jednocześnie niezwykle elegancką i szykowną. To zdecydowanie moja najbardziej ulubiona epoka. Poza tym, wszystkie stroje z tamtych czasów można by dziś założyć... choć większość z nich byłaby mocno ekscentryczna.

piątek, 27 grudnia 2013

Polskie Stronnictwo Ludowe

Tycgh panów przedstawiać nie trzeba. Dziś, każdy polityk wygląda gorzej od polskiego chłopa z tamtych czasów...

Koniec przerwy

Dobiegł koniec tej okropnej przerwy w postaci braku postów na blogu. Jednocześnie informuję o zmianie dotychczasowej linii bloga. Znajdą się tu materiały dotychczas niezwiązane z tematyką bloga, a które są można powiedzieć kwintensencją świeckiej kultury ,,pomponiarzy", która dotyczy także męskiej elgancji i stylu polskiego.

czwartek, 12 września 2013

Trendy

Przeszedłem się w galerii po wielu sklepach, gdzie sprzedają męską klasyczną elegancję. i rzeczywiście, zauważam kilka zmian.

1. Odważniejsze kolory
Nawet polskie firmy wprowadzają garnitury w kraty lub kwadraty.

wtorek, 10 września 2013

Pan Maciej Kielman o polskim szewstwie ciąg dalszy

Tym razem zapytałem o to, czy Polacy mają jakiś jeden ulubiony kolor butów (miałem akurat na myśli burgund) i o to czy faktycznie należy ocieplać buty na zimę.

środa, 21 sierpnia 2013

Pan Maciej Kielman o polskim guście

Każdy kto w Polsce orientuje się w temacie szycia na miarę, zna doskonalę pracownię Kielmana w Warszawie, która szyje piękne, męskie obuwie. Zapytałem pana Macieja o trzy sprawy: jaki kolor i jaki typ najczęściej kupują Polacy oraz czy polscy szewcy mają jakieś specjalne techniki szycia, nieznane w innych krajach. Dzięki uprzejmości rozmówcy, załączam odpowiedź:

wtorek, 6 sierpnia 2013

Homburg- jak polski?

Postawie na początku kontrowersyjna tezę, kapelusz Homburg w Polsce nie był lubiany, a do tego rozpowszechniony.

Rzeczywiście przeglądając zdjęcia z lat XX ubiegłego wieku, zwłaszcza jeśli chodzi o naszą Elytę, następnie, analizując te z lat 60., również rodzinne, rzeczywiście trudno doszukać się Homburga. Proces, który zaszedł w Królestwie Brytyjskim, Polski, ale i innych krajów, jakoś nie dopadł. Homburg, jako mniej formalny od cylindra, zaczął w Anglii zastępować (był też modny w USA), melonik. Zakładano go więc do garniturów wizytowych, i do smokingów, tak iż do tego ostatniego melonika już chyba nikt nie założy... szkoda.
Karol Szymanowski

sobota, 27 lipca 2013

Regular vs slim- polski styl

Dzisiaj znowu temat kontrowersyjny. Jako, że badam sobie historyczny i dzisiejszy polski styl męskiej elegancji postanowiłem zając się następującym problemem: czy Polacy wolą ubrania klasyczne w wersji regular, czy mocno wytaliowane. Nie mam zamiaru tutaj poruszać trendów w modzie, raz jest czas na wąskie ciuchy, później przychodzi czas na szerokie. Obecnie zauważalny jest właśnie zwrot w kierunku szerokich ubrań.
A Polacy? Jakie są tradycje krawieckie? W jakich ubraniach my Polacy czujemy się najlepiej?

piątek, 26 lipca 2013

Jaki kolor koszul Polacy i polski styl lubi najbardziej?

Tym razem tytuł postawiłem jako pytanie, choć znów miałem zamiar napisać sprawę kontrowersyjną w świecie elegantów i przyznać bez wytchnienia tchu, że polskim stylem od dawien dawna aż po dziś dzień (a przypominam, że polski styl męskiej elegancji jakoś po prostu tkwi bardziej lub mniej, a zależne jest to od wpływów i środowiska w którym elegant się obraca, w sercu każdego Polaka), była, jest i jak sądzę będzie koszula koloru białego (z odcieniami tej barwy).
Rzeczywiście Brytyjczycy (formalni) szczycą się tym, że nie noszą białych koszul,

czwartek, 25 lipca 2013

Polska ministeriada- Stanisław Kalemba


Postanowiłem pokazać elegancję naszych ministrów. Mam nadzieję, że zdążę pokazać wszystkich, choć dwa czynniki mi moga na to nie pozwolić.
Po pierwsze- rząd być może zmieni się już niedługo
Po drugie, jako jedyny kraj w Europie, mamy tak dużo ministrów, że trochę to potrwa.
Nie zamierzam komentować zdjęć, pragnę je tylko pokazać.
Dziś minister Stanisław Kalemba (PSL)- obecny minister rolnictwa i rozwoju wsi.

Elegancja z lat minionych- płk. Józef Beck


Józef Beck- dyplomowany pułkownik artylerii Wojska Polskiego, wicepremier i minister spraw zagranicznych II Rzeczypospolitej Polskiej.

Dlaczego Polacy lubią czarny garnitur?

Anglicy mają obsesję nad wszelkimi paskami czy czarnymi butami, Włosi z kolei właściwie zawsze noszą brązowe buty, a Belgowie przeżywają istną narodową obsesję nad krawatami koloru pomarańczowego. Jeśli mielibyśmy wyróżnić to czym polscy eleganci się chlubią, część znawców klasycznej mody odpowiedziałaby bez chwili wytchnienia- czarny garnitur!

wtorek, 23 lipca 2013

Polski gust- bliższy Włochom czy Anglikom.

Obecnie można wśród miłośników klasycznej elegancji zauważyć dwa obozy, oczywiście nie jakoś ściśle wyróżnione. Obecnie to właśnie te dwa kraje są "bastionami" męskiej mody. Czy Polacy są bliżsi Anglikom czy mieszkańcom Półwyspu Apenińskiego? Zapraszam do ankiety.
Ja oczywiście mam nadzieję, że polska elegancja jest zupełnie inna, chociaż w świecie mody i globalizmy wszystko się przenika, a pewne wzorce również przyciągane są do Ojczyzny z różnych stron.

Kapelusz Fedora- polski sznyt?

Kapelusz Fedora jest większości znany, przede wszystkim za sprawą mistrzowsko nagranych filmów o przygodach Indiana Jones. Wynaleziony bodajże w Rosji upowszechnił się w XX wieku. Niewątpliwie ściśle związany ze stylem amerykańskim i wizerunkiem mafii. Obecnie, gdy obserwujemy wzrost zainteresowania kapeluszami wśród mężczyzn, prym wiedzie Fedora i to właśnie za oceanem. Jedyny kapelusz, historycznie niezwiązany mocno z Anglią. Analizując zdjęcia, gazety, stare filmy, można śmiało powiedzieć, że Fedora jest także polska.

Polski Kod Elegancji Wita

W śmiecie męskiej, klasycznej elegancji wiele mówi się o stylu brytyjskim i włoskim. Te dwa, jakże odmienne gusta kształtują właściwie dziś wszelkie firmy produkujące garnitury czy płaszcze. Jeden tak bliski formalności, drugi tak daleki. Od czasu do czasu można również przeczytać o stylu amerykańskim. Czy istnieje polski kod elegancji? Jeśli tak, to ewidentnie został zapomniany, a sądzę, że Polacy nie tylko przed wojną, ale i teraz mogą być arbitrami mody, kształtując swój styl zupełnie inaczej niż dwa wiodące, jako że i historia pokazuje Polskę jako kraj z zupełnie innym wyczuciem stylu, równie pięknym. Mam nadzieję, odkryć to co porusza polskie serce.
Nie będzie to jednak blog tylko o polskiej elegancji, jako, że muzyka, polityka czy wiele innych spraw również jest tak mi bliska, toteż zapewne i wpisy o innych tematach się tutaj zmieszczą.